پرش لینک ها

آگاهی از مغز

همراهی شما افتخار ماست

هفته آگاهی از مغز (Brain Awareness Week) کمپینی جهانی برای ارتقای علاقه‌مندی عمومی به تحقیقات علوم اعصاب است که توسط اتحادیه پژوهش‌های مغز دانا و اتحادیه اروپایی دانا و به‌صورت سالیانه از سال ۱۹۹۶ تاکنون برگزار می‌شود.

نوبت دهی به بقراط دانلود اپلیکیشن

با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

هفته آگاهی از مغز (Brain Awareness Week) کمپینی جهانی برای ارتقای علاقه‌مندی عمومی به تحقیقات علوم اعصاب است که توسط اتحادیه پژوهش‌های مغز دانا و اتحادیه اروپایی دانا و به‌صورت سالیانه از سال ۱۹۹۶ تاکنون برگزار می‌شود. اتحادیه پژوهش‌های مغز دانا (DABI) اولین هفته‌ی آگاهی از مغز را  در آن همان سال برگزار کرد. سازمان پژوهشی دانا (Dana Foundation) یک سازمان خصوصی متشکل از عصب ‌شناسان برجسته دنیا است که با شعار دروازه ورود به اطلاعات معتبر درباره مغز، تحقیقات مرتبط بامغز را از طریق کمک‌های مالی، انتشار مطالب و برنامه‌های آموزشی پشتیبانی می‌کند. اهداف کلی موسسه پژوهشی دانا بر سه اصل ارتقای بهتر مغز و عملکردهای آن، سرعت بخشیدن به کشف درمان اختلالات مغزی و مبارزه با برچسب زدن اختلالات مغزی از طریق آموزش‌های ارائه‌شده استوار است.

هفته‌ی آگاهی از مغز برای ایجاد و ارتقای علاقه‌مندی عمومی و حمایت از مطالعات مغز است، که هر ساله در ماه مارس (March) برگزار می‌شود. مشارکت کنندگان در این کمپین با انجام فعالیت‌های ابتکاری خود، سعی دارند شگفتی‌های مغز و اثرات عمیق علوم این حوزه را در زندگی روزمره‌ي ما نشان دهند.

طی ۲۴ سال گذشته، هفته‌ی آگاهی از مغز به عنوان یک رویداد جهانی رشد و توسعه پیدا کرده است و بیش از ۱۰۰ کشور به این کمپین پیوسته اند و هم اکنون همکاری بیش از ۷۳۰۰ همیار در ۱۱۷ کشور را شامل می‌شود. این هفته فرصتی را فراهم می‌کند تا مردم از پیشرفت‌های انجام شده در تحقیقات مغزی همانند پیشرفت در روش‌های تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مغزی نظیر آلزایمر، پارکینسون، افسردگی و … اطلاعات مفیدی را که توسط متخصصین مشارکت کننده در رویداد ارائه می‌شود، کسب کنند.

برگزاری این رویداد در کشور ما نیز از سال ۱۳۹۴ توسط انجمن علوم اعصاب ایران و با حمایت‌های ستاد توسعه‌ی علوم و فناوری‌های شناختی آغاز شده است و هر ساله با همکاری مراکز و نهادها از جمله آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، در نقاط مختلف کشور برگزار می‌شود و سال ۱۳۹۹ ششمین سالی است که سالگرد این هفته (از ۹ تا ۱۵ اسفند) در کشور برگزار میگردد. این برنامه در جهان، در اواخر اسفند ماه برگزار می‌شود، اما در ایران به دلیل همزمان شدن با سال نو، تاریخ برگزاری آن کمی جلوتر است.

همساله در کشور ما برنامه‌های متنوعی متناسب با سن و با توجه به نیاز اقشار گوناگون جامعه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا می‌شود. امسال نیز امیدواریم به همت انجمن علوم اعصاب ایران و شاخه های استانی آن و حمایت های همیشگی ستاد توسعه‌ی علوم و فناوری‌های شناختی بتوانیم شاهد برنامه های متنوعی در سطح کشور بصورت مجازی و موضعی باشیم.

برای نوبت گرفتن از مرکز دکتر دانشمند باید چه کار کنیم؟

برای نوبت گیری میتوانید با شماره تماس ۰۹۰۱۲۴۳۲۳۰۶ تماس حاصل فرمایید

آیا امکان نوبت گیری ضروری از مرکز وجود دارد؟

اگر شرایط شما خاص هست میتوانید با ما ارتباط بگیرید.

چند دقیقه زودتر از نوبت خود باید در مرکز حاضر باشیم؟

سعی کنید ده دقیقه مانده به نوبت خود در مرکز باشید.

روانشناسان مرکز زیر نظر دکتر دانشمند هستند؟

تمامی خدمات ارائه شده در مطب دکتر دانشمند زیر نظر خود آقای دکتر است.