پرش لینک ها

روانپزشکی در زندگی روزمره

همراهی شما افتخار ماست

روانپزشکان از انواع روش‌های درمانی – از جمله انواع مختلف روان‌درمانی، داروها، مداخلات روان‌شناختی و سایر روش‌های درمانی (مانند الکتروشوک درمانی یا ECT)، بسته به نیاز هر بیمار، استفاده می‌کنند.

نوبت دهی به بقراط دانلود اپلیکیشن

با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

روانپزشک

 

روانپزشک کیست و چه کمکی به بیماران می کند؟


روانپزشک کیست و چه کمکی به بیماران می کند؟

روانپزشکی شاخه‌ای از پزشکی است که بر روی تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات روانی، عاطفی و رفتاری متمرکز است. بنابراین، روانپزشک متخصصی در حوزه پزشکی است که در زمینه بهداشت روان، از جمله اختلالات مصرف مواد تخصص دارد. روانپزشکان مجاز به ارزیابی، تشخیص و درمان دارویی جنبه‌های روحی و جسمی مشکلات روانی هستند.

به دلایل زیادی افراد به دنبال کمک روانپزشکی هستند. مشکلات می‌تواند ناگهانی باشد، مانند حمله وحشت، توهمات ترسناک، افکار خودکشی یا شنیدن صدا. یا ممکن است طولانی‌مدت باشند، مانند احساس غم، ناامیدی یا اضطراب که به نظر نمی‌رسد هرگز برطرف شوند. در مواردی نیز عملکرد روزمره بیمار مختل شده و اختلال باعث شده است که کنترل زندگی روزمره وی از دستش خارج شود.

به عنوان بخشی از وظایف یک روانپزشک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارائه درمان فوری برای یک بیماری ناگهانی روانی
  • کمک به مدیریت یک اختلال یا وضعیت سلامت روان طولانی‌مدت
  • ارائه مشاوره در مورد تغییر شیوه زندگی
  • کار با مراجع به صورت جداگانه، زوج، خانواده یا گروه
  • ارجاع به سایر متخصصان حوزه سلامت روان
  • تجویز دارو یا دستور بستری در بیمارستانروانپزشک

تشخیص بیماران

از آنجا که آنها پزشک هستند، روانپزشکان می‌توانند طیف وسیعی از آزمایشات پزشکی و روانشناسی را درخواست دهند که همراه با بحث و گفتگو با بیماران، به ارائه تصویری از وضعیت جسمی و روانی بیمار کمک می‌کند. تحصیلات و آموزش بالینی آنها را قادر می‌سازد تا رابطه پیچیده بین بیماری‌های عاطفی و بیماری‌های پزشکی دیگر و روابط با ژنتیک و سابقه خانوادگی را درک کنند، داده‌های پزشکی و روانشناسی را ارزیابی کنند، تشخیص دهند و از آن برای تدوین طرح درمان بیماران استفاده می‌کنند.

علاوه بر ابزارهای فوق، مصاحبه با خانواده بیمار، اطرافیان، دوستان و آشنایان نیز می‌تواند منبع خوبی برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بیمار باشد. این امر به ویژه در مورد بیمارانی اهمیت دارد که بیماری خود را پنهان می‌کنند و همکاری لازم را با متخصص ندارند.

تشخیص اختلال توسط روانپزشک بر اساس معیارهایی است که در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (APA (DSM-5 تعیین شده که حاوی توضیحات، علائم و سایر معیارهای تشخیص اختلالات روانی است.

برای نوبت گرفتن از مرکز دکتر دانشمند باید چه کار کنیم؟

برای نوبت گیری میتوانید با شماره تماس ۰۹۰۱۲۴۳۲۳۰۶ تماس حاصل فرمایید

آیا امکان نوبت گیری ضروری از مرکز وجود دارد؟

اگر شرایط شما خاص هست میتوانید با ما ارتباط بگیرید.

چند دقیقه زودتر از نوبت خود باید در مرکز حاضر باشیم؟

سعی کنید ده دقیقه مانده به نوبت خود در مرکز باشید.

روانشناسان مرکز زیر نظر دکتر دانشمند هستند؟

تمامی خدمات ارائه شده در مطب دکتر دانشمند زیر نظر خود آقای دکتر است.