Skip links

اعتیاد

اعتیاد را در کتابخانه دکتر دانشمند مطالعه کنید.

با سلام به تمام دنبال کنند گان وب سایت لنداسپا . در این مقاله به موضوع اعتیاد و مسائل مرتبط با آن میپردازیم. آیا اعتیاد تنها درباره وابستگی به مواد مخدر شیمیایی و صنعتی بوده یا انواع دیگری از اعتیاد هم وجود دارند؟ چه عواملی در گرایش یک فرد به اعتیاد تاثیرگذار است؟ آیا ما یک معتاد هستیم؟ مراحل به وجود آمدن اعتیاد چیست ؟ در این نوشته با ما همراه باشید تا به تمامی این سوالات پاسخ بدهیم.

تعریف اعتیاد چیست

اعتیاد یا به بیان دیگر (خوگیری) ، نوعی حالت رفتاری به حساب می آید که به سبب نا پایداری های روانی و یا مصرف مواد شیمیایی خاصی، دچار ضعف در کنترل اراده و خواسته های خود شده و به این دلیل به تکرار رفتار های خاصی رو میاورد.
در بیان عمومی، اعتیاد نوع بیماری مزمن (بیماری ای که قابلیت سرایت و انتقال به دیگران را ندارد) مرتبط با اعصاب
می باشد که عواملی همچون سبک زندگی،‌ تغذیه و شرایط اجتماعی و اقتصادی سبب بروز آن می شود. اختلالات عصبی ناشی از اعتیاد می تواند باعث به وجود آمدن اختلال در کنترل اعمال فرد و یا حتی ایجاد حس اجبار برای انجام کاری می شود که فرد معتاد از پیش، از عواقب خطرناک آن آگاهی کامل دارد.

روانشناسی بیماری اعتیاد

همانطور که گفته شد، بخش بزرگی از اعتیاد و به وجود آمدن آن در حوزه اعصاب و مسائل روانشناختی ریشه دارد. بیماری اعتیاد با تاثیر بر مدارهای عصبی می تواند باعث از بین رفتن انگیزه، اشتیاق، خلاقیت و حافظه فرد بیمار شود. این اتفاقات سبب به وجود آمدن آسیب های روانی، جسمی و حتی اجتماعی خواهند شد که در صورت عدم اقدام برای درمان و کنترل آن ممکن است جان فرد مبتلا به اعتیاد را هم به خطر بیاندازد.

تنها فرد متاثر از بیماری اعتیاد فقط خود شخص معتاد نیست،‌ بلکه خانواده، دوستان و آشنایان و حتی جامعه ای که فرد معتاد در ان زندگی می کند نیز مستقیما تحت تاثیر قرار می گیرند. همین موضوع یکی از دلایل اصلی لزوم درمان این بیماری
می باشد چراکه به علت اعتیاد یک فرد، جامعه ی بزرگی تحت تاثیر و دستخوش تغییر قرار می گیرد.

انواع مختلف اعتیاد چیست

این بیماری بسیار پیچیده تر از ان است که عموم مردم به آن فکر می کنند. اعتیاد ترکیبی از وقایع فیزیولوژیکی،‌ روانشناختی،‌ رفتاری و جسمی می باشد که همین امر درمان این بیماری را بسیار سخت و طولانی کرده است. هنگامی که کلمه اعتیاد به زبان می آید تقریبا همه افراد به مصرف مواد مخدر و روان گردان فکر می کنند اما تحقیقاتی که سالهاست بر روی این بیماری اجرا شده نشان میدهد که امروزه دو نوع اعتیاد مختلف وجود دارد. ۱. اعتیاد رفتاری و ۲. اعتیاد به مواد شیمیایی.

اعتیاد رفتاری

این نوع از بیماری اعتیاد به شرایطی اشاره دارد که در آن بیمار از انجام یک کار و یا رفتار خاصی لذت می برد و آن را به عنوان ابزاری برای رسیدن به آرامش و یا بهبود حال خود و تحمل فشار های روانی استفاده می کند. . اعتیاد رفتاری، در اصل مجموعه ای از رفتار های مکرر و مداوم است که اگر سودی هم نداشته باشند، باز از سوی فرد معتاد به صورت مستمر انجام می شوند. همانطور که گفته شد در بسیاری از این موارد فرد بیمار حتی آگاهی کاملی از اشتباه و حتی خطرناک بودن اعمال خود دارد ولی به سبب احساس نیاز و اجباری که حس می کند، دوباره آنها را انجام می دهد.
اعتیاد های رفتاری، الگوهایی هستند که با گذر زمان ممکن است به اعتیاد تبدیل شوند. بسیاری از افراد معتقدند علاوه بر خرید، ورزش و یا حتی رابطه جنسی که اعتیاد آور هستند، استفاده از تلفن همراه و شبکه های اجتماعی، تماشای تلویزیون و حتی خوردن غذا و خوراکی نیز اعتیاد آور می باشند.

اعتیاد رفتاری. وابستگی به فضای مجازی

Leave a comment