Skip links

برگشتن به مدرسه

به کتابخانه دکتر هوشمند خوش آمدید

بازگشت دانش آموزان به مدرسه پس از سه ماه تعطیلات، بازی و شادی؛ یکی از سخت تریت چالش های دوران تحصیل دانش آموزان و والدین است. تغییر ساعت خواب و بیداری، پایبندی به یک روتین جدید، محدود شدن ساعات تفریح و استراحت و حتی تغییر ساعت تغذیه اتفاق نه چندان خوشایندی است که در هفته های ابتدایی با مقاومت دانش آموز همراه است. ما در این مطلب قصد داریم نکات و راهکارهایی را بیان کنیم که به هر چه زودتر سازگار شدن دانش آموز شما کمک می کند.

  1.        آمادگی آکادمیک

برای این کار با کودک خود بازی کنید و از طریق آن کودک خود را پیش از ورود به مدرسه، نسبت به خود، خانواده و اطرافیان به یک آمادگی نسبی و دانش بنیادی برسانید. کودکان با این روش به مهارت هایی دست می یابند که پس از ورود به مدرسه زمینه تدریس و آموزش معلمان خواهد بود و به آنها کمک می کند تا سریع تر در یادگیری پیشرفت کنند.

نکات بازگشت به مدرسه دانش آموزان
  1.        آمادگی اجتماعی

آماده شدن کودکان به لحاظ اجتماعی، همان قدر قابل دقت و توجه است که آمادگی آکادمیک از اهمیت برخوردار است. کودک باید توانایی معاشرت و همراهی با همکلاسی های خود، تبعیت از قانون، نوبت و اجازه گرفتن، سلام و خداحافظی با دوستان و والدین را داشته باشد. این مهارت های اجتماعی، ساده ترین نکات روابط است که انتظار می رود دانش آموز پیش از مدرسه فرا گرفته باشد.

نکات بازگشت به مدرسه دانش آموزان
  1.        استقلال

این که کودک شما بتواند وظایف اولیه خود را به عهده بگیرد، حس قدرت و غرور خواهد کرد. پس اجازه دهید با کارهای ساده ای نظیر بستن دکمه های روپوش یا بند کفش خود شروع به یادگیری وظایفش کند. این کار حس اعتماد به نفس او را افزایش داده و احساس استقلال خواهد کرد. چرا که در مدرسه از او انتظار می رود تا کارهای متعددی را به تنهایی انجام دهد و اگر قادر به انجام آنها نباشد، روحیه خود را از دست می دهد.

نکات بازگشت به مدرسه دانش آموزان
  1.         توانایی ارتباط برقرار کردن

اولین قدم برای کسب مهارت خواندن و نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن پیش از شروع دوره دبستان است. کودک شما از طریق صحبت کردن با والدین، اطرافیان، دوستان و معلمان، آگاهی بسیاری در مورد مردم و جامعه، مکان‌ ها و اشیا کسب می‌ کند که در آینده در مورد آنها مطالب بسیاری خواهد خواند و حتی نوشت.

نکات بازگشت به مدرسه دانش آموزان
  1.        توانایی محافظت از خود

کودک شما باید توانایی دفاع از خود را داشته باشد و این بسیار مهم است که شما با او از مشکلاتی نظیر زورگویی همکلاسی ها یا دانش آموزان پایه های بالاتر صحبت کنید و طرز برخورد با افراد غریبه‌ و خطراتی که ممکن است او را تهدید کند را به او آموزش دهید. همچنین آموزش راهکار‌هایی که به او کمک می کند تا هنگامی که عصبانی یا ناامید است و یا مورد تمسخر قرار می ‌گیرد، خود را کنترل کند و اعتماد به نفسش را از دست ندهد. در رابطه با این آموزش ها، کتاب ها و منابع بی نظیر بسیاری وجود دارد که به شما کمک می کند توضیحاتی که باید را راحت تر و موثرتر عنوان کنید. در ارتباط با نکات رفتاری کودکتان نیز کتاب های بسیاری در مورد کنترل خشم، رفتار‌های درست و مدیریت رفتار وجود دارد که می توانید از راهکارهای مفید آنها نیز استفاده کنید.

نکات بازگشت به مدرسه دانش آموزان
  1.        پوشش مناسب

اگر مدرسه فرزندتان لباس فرم یا روپوش ندارد، لباسی برای او در نظر بگیرید که مناسب فضای آموزشی و محیط مدرسه باشد. کودکان باید یاد بگیرند که مدرسه محل مناسبی برای خودنمایی نیست و محیطی است که در آن باید فقط به تحصیل فکر کنند. شما نیز تلاش کنید لباس‌، کیف و کفشی انتخاب کنید که کودک در آنها احساس راحتی کند.

نکات بازگشت به مدرسه دانش آموزان

  1.        تغذیه مناسب

 برای دانش آموز خود یک میان وعده سالم و مغذی آماده کنید. خوراکی ‌های حاوی پروتئین و کربوهیدرات ‌های پیچیده نظیر ساندویچ نان و پنیر و گردو، کوکی و کلوچه خانگی، هویج و میوه خرد شده، آبمیوه طبیعی، انواع مغز و آجیل و … انتخاب های بسیار خوبی هستند که انرژی مورد نیاز دانش آموز شما را تامین می‌ کنند.

نکات بازگشت به مدرسه دانش آموزان
  1.        اختصاص دادن فضای مناسبی برای انجام تکالیف مدرسه

یک فضای مشخص در خانه یا اتاق خواب دانش آموز خود را برای انجام تکالیف درسی اش در نظر بگیرید تا آن نقطه محل تمرکز او باشد و در آرامش بتواند تکالیف خود را به خوبی انجام دهد و درس بخواند. هر روز تکالیفش را با او چک کنید و اگر به راهنمایی احتیاج داشت کنارش بمانید و کمک کنید تا تکالیفش را به بهترین شکل انجام دهد. پس از انجام تکالیفش برای او کتاب بخوانید تا علاقه به مطالعه و فرهنگ کتاب خوانی در وجود او نهادینه شود. این کار را بخشی از روتین شبانه خود قرار دهید. فراموش نکنید اگر هر شب قبل از خواب برای کودک خود کتاب بخوانید، او نیز قوه تخیل خود را به کار می گیرد و انگیزه بیشتری برای مطالعه پیدا می ‌کند.

نکات بازگشت به مدرسه دانش آموزان
  1.        صحبت کردن با دانش آموز

بهترین زمان برای صحبت کردن اعضای خانواده  هنگام صرف شام است. این زمان فرصت مناسبی است که والدین و کودکان در مورد روزی که سپری کرده اند با یکدیگر حرف بزنند. والدین می‌ توانند درباره مدرسه و اتفاقات در طول آن از فرزند خود بپرسند. فراموش نکنید اگر صرف شام در فضایی گرم و صمیمانه‌ انجام شود، اعضای خانواده احساس می کنند پس از سپری کردن یک روز پرمشغله، آغوشی گرم و پناهگاهی امن در انتظار آنهاست.

نکات بازگشت به مدرسه دانش آموزان
  1.        خواب کافی

به عنوان والدین، این وظیفه شماست که با قوانینی که در نظر می گیرید زمان خاصی را برای خواب کودک خود تعیین کنید. سعی کنید زمان صرف شام را کمی جلوتر بیاورید تا زمان کافی برای هضم غذا پیش از خواب به کودک خود بدهید. او را زودتر به بستر بفرستید تا خواب کافی داشته باشد و صبح سرحال و باانرژی بیدار شود. برای این کار شما می بایست قبل از شروع مدارس زمینه لازم را فراهم می کردید و عادات تغذیه و خواب کودک خود را تغییر می دادید.

نکات بازگشت به مدرسه دانش آموزان

در ادامه به چند نکته تکمیلی اشاره خواهیم کرد :

ـ فراموش نکنید روز اول مدرسه از کودک خود عکس بگیرید. در آینده این عکس ها خاطرات شیرینی را برای او تداعی خواهد کرد.

ـ اگر این امکان را دارید با دوستان کودک خود در مدرسه آشنا شوید و آخر هفته برایشان مهمانی و جمع های دوستانه ترتیب دهید تا با بازی و شادی انرژی خود را تخلیه کنند.

ـ از کلاس درس فرزند خود دیدن کنید تا هم او و هم معلم کلاس از اهمیتی که برای فرزند خود قائلید مطمئن شوند.

ـحواستان به وسایلی که فرزندتان به مدرسه می‌ برد، باشد. بردن اسباب بازی، بازی های رایانه ای، تلفن همراه و … جایز نیست. سعی کنید به بهانه قرار دادن تغذیه در کیف فرزند خود هم که شده، وسایل درون آن را بررسی کنید.

Leave a comment